Trhací nýty pro kvalitní a nerozebíratelný spoj

Jul 13, 2021 by

Trhací nýty pro kvalitní a nerozebíratelný spoj

Nýt je typickým spojovacím materiálem. Prostřednictvím něho lze vytvořit nerozebíratelný spoj, například u tenkých plechů nebo obdobných materiálů. Výjimkou není spojení více materiálů najednou. V dnešní době máte možnost zvolit nýty nejrůznějších podob, které splní vaše požadavky z pohledu výsledného spoje. Nezbytné je také vhodné náčiní, jímž samotný úkon provedete.

Jak vypadají trhací nýty?

Mezi často používané patří bezpochyby trhací nýty. Ty se skládají z nýtu a trnu. Vyrobeny mohou být z rozdílných materiálů, které je mimochodem možné kombinovat. Každý z nýtů pak může nabývat odlišných vlastností promítajících se do deformace nýtu během procesu nýtování. Trhací nýty jsou v závislosti na konkrétním typu upotřebitelné do měkkých i tvrdých materiálů. Z pohledu odlišné hlavy máte rozhodně na výběr.

  • Plochá hlava
  • Zapuštěná hlava
  • Velká hlava
  • Extra velká hlava

Výjimkou nejsou ani výše uvedené hlavy v provedení multigrip. Trhacích nýtů ovšem existuje daleko více. Využít můžete například ten rozštěpný s nerezovým či ocelovým trnem. Dále jsou to trhací nýty vroubkované, uzavřené, uzavřené se zapuštěnou hlavou, uzavřené s velkou hlavu, rozpěrné, zemnící nebo barevné. Ano, pokud při spojování libovolných materiálů kladete důraz také na výsledný vzhled, potom jsou barevné nýty ideální volbou. Mezi nejpoužívanější barvy patří RAL 9010, RAL 9005 a RAL 8017.

Nýtovací matice a jejich užití

Nejsou to pochopitelně jenom trhací nýty, které lze v tomto směru využívat. Další kapitolu představují nýtovací matice. Ty jsou schopny vytvořit závit do tenkých materiálů, kde není možné spoléhat se na klasický vyřezávaný závit. Typickým příkladem jsou tenké plechy a jiné materiály. I zde platí, že můžete spojit více materiálů najednou. Ve prospěch této moderní technologie nýtování hovoří především jednoduchost a široká možnost použití. U nýtovacích hlavic se používají hlavy odlišného provedení.

  • S plochou hlavou a rádlováním
  • Se zapuštěnou hlavou a rádlováním
  • S plochou šestihrannou hlavou
  • S redukovanou hlavou pro imperiální otvor

Možností je více než dost. Záleží na tom, co od takové nýtovací matice vlastně očekáváte. Jejich součástí jsou pak nýtovací šrouby, které mají také řadu rozdílných provedení.

Vyberte si vhodný spojovací materiál

Trhací nýty a nýtovací matice pochopitelně nejsou tím jediným, co můžete v rámci spojovacího materiálu použít. Tento segment je velice bohatý. Podle potřeby lze vsadit i na přidružené výrobky se stejným výsledkem, jen v trochu odlišném vyhotovení. Typickým příkladem jsou strukturální nýty, pojistné úchyty a různé způsoby fixace, lisovací prvky nebo ty přivařovací. I s nimi docílíte pevného a bytelného spoje. To ostatně dokazují plné a poloduté nýty.

Když už se rozhodnete vsadit na tento spojovací materiál, neměli byste zapomínat ani na pořízení vhodného nářadí. Na produkty, které slouží k aplikování nýtů. Pro trhací nýty jsou dostupné ruční nýtovací kleště, pákové nýtovací kleště a harmonikové nýtovací kleště. Pokud si chcete práci usnadnit, jasnou volbou se stanou pneumatické nýtovací kleště. Výjimkou nejsou ani ty bateriové. To samé platí i pro nýtovací matice. V případě profesionálních provozů se pak jasnou volbou stanou orbitální nýtovačky, pneumatická kladiva a pneumatické lisy.

Kvalita, pestrý výběr a dostupnost hrají hlavní roli

Pokud potřebujete spojovací materiál v podobě trhacích nýtů a nýtovacích matic, obraťte se na specialistu v tomto oboru. Volte výrobce a dodavatele s letitými zkušenostmi, od kterému můžete očekávat individuální přístup, bohatou nabídku a konkurenceschopné ceny.

Podobné články

Tagy

Sdílet článek