Nákup nemovitosti v Chorvatsku. Co všechno byste měli vědět?

Aug 16, 2023 by

Nákup nemovitosti v Chorvatsku. Co všechno byste měli vědět?

Investice do nemovitosti v zahraničí je čím dál oblíbenější záležitostí. Z pohledu ceny, situování a lukrativnosti je zajímavou destinací Chorvatsko. Poznejte vše důležité týkající se takového nákupu.

Nákup nemovitosti v Chorvatsku je dostupný pro každého občana Evropské unie. Do jisté míry je hodně podobný tomu, jaký známe z České republiky. Pokud nechcete řešit jakékoliv dohady při realizaci takového úkonu, začněte předkupní smlouvou.

  • Stanovuje podmínky nákupu
  • Obsahuje informace o nemovitosti
  • Pojí se s výslednou cenou

Jestliže cílíte na nemovitosti Chorvatsko, uzavřete předkupní smlouvu a neopomeňte na ověření notářem. Stejně jako v Česku, také zde má svou váhu a právní účinnost.

Katastr nemovitostí hraje významnou roli

Už na samotném počátku, kdy se zajímáte o vhodnou nemovitost v Chorvatsku, zaměřte se na informace zveřejněné v katastru nemovitostí. Podstatným údajem je vlastnické právo, s nímž se mohou pojit nejrůznější dluhy, spory a závazky. Pozornost určitě věnujte aktivní plombě, která prozrazuje, že se s nemovitostí něco děje. Respektive je podána žádost a čeká se na její dořešení.

Ostatně, katastr nemovitostí je institucí, na níž se musíte obrátit hned poté, co podepíšete kupní smlouvu. Aby byl celý proces právně dokončen, je tento krok nezbytný. V opačném případě se vystavujete sankčním poplatkům a ve své podstatě nejste plnohodnotným vlastníkem nemovitosti.

Nákup nemovitosti s kupní smlouvou

Zásadní je zmínit, že nákup nemovitosti v Chorvatsku není spjat s nutností žádat o souhlas některou z vyšších institucí. Na druhou stranu, dotace pro mladé a podobné výhody získávají opravdu jen Chorvaté. Vy jako občasné Evropské unie můžete provést pouze nákup. Tato možnost se týká také Švýcarů a lidí z Evropského hospodářského prostoru.

Alfou a omegou samotného obchodu je bezpochyby kupní smlouva. Jedna z nejdůležitějších listin. V ní se obvykle uvádí informace z předkupní smlouvy. Chybět nesmí podpisy ani datum podpisu. Ověření notářem, včetně příslušných kopií je naprostou samozřejmostí. A co dalšího může obsahovat taková kupní smlouva?

  • Den předání nemovitosti
  • Práva třetích osob
  • Záruky

Co jiného byste měli vědět?

Pokud se vám zalíbí dům na prodej Chorvatsko a vy se rozhodnete pro jeho koupi, je tu i řada ostatních věcí, a ty je dobré znát. Například nákup nemovitosti v této zemi vyžaduje speciální identifikační číslo, které vám umožňuje stát se součástí chorvatského finančního systému. Jeho zkratka je OIB. Na druhou stranu není potřeba chorvatský bankovní účet.

Nemovitost v Chorvatsku pochopitelně nemusí mít jen podobu rodinného domu nebo bytu. Je tu ještě možnost nákupu lukrativního pozemku pro výstavbu vlastního objektu. Při hledání stavební parcely vezměte v potaz například to, že vždy musíte stavět ve vzdálenosti minimálně sedmdesát metrů od moře.

Nákup pod záštitou profesionálů

Nákup nemovitosti v Chorvatsku sice na první pohled vypadá snadně, může být však spojen i s jistými překážkami. Možná právě proto byste měli nakupovat rodinné domy, stavební pozemky, byty a jiné objekty pouze pod záštitou odborníků. Když je najdete na tom správném místě máte jistotu, že nejde o žádné objekty zatížené různými břemeny a podobně.

Investujte do nemovitostí v těch správných destinacích, k nimž Chorvatsko bezpochyby patří. Udělejte si radost a pořiďte si letní sídlo u moře, kam díky krátké vzdálenosti od České republiky budete moci často cestovat. Nebo prostě zhodnoťte svou investici právě prostřednictvím objektů v Chorvatsku. Bydlení u moře přece není špatné. Musíte jen vědět, kde hledat a na co si dát pozor.

Podobné články

Tagy

Sdílet článek