Světlo do ložnice: je vhodnější studené nebo teplé světlo?

Aug 4, 2021 by

Světlo do ložnice: je vhodnější studené nebo teplé světlo?

Ložnice je místem, kde bychom si měli dát na osvětlení opravdu záležet. Kvalita a především barva osvětlení v ložnici totiž výrazně ovlivňuje naši kvalitu spánku a částečně i spánkové návyky. Ukazuje se, že lidé mají stále častěji problém s kvalitou spánku – a velmi často je problém právě ve zvoleném světle do ložnice.

Světlé nebo studené teplo do ložnice?

Pokud řešíte, jestli je do ložnice ideálnější spíše studené světlo, respektive studená chromatičnost světla, nebo naopak teplá, potom zpozorněte. Studie jednoznačně ukazují, že daleko lepší je pro lidský organismus v ložnici teplejší bílá, tedy chromatičnost světla spíše do žluta. Ideální chromatičnost světla do ložnice je do 3 000 Kelvinů. Takové světlo je zároveň dekorativní a navozuje harmonii.

Teplejší barva je výhodnější pro náš biorytmus, protože nenarušuje tvorbu melatoninu během večera, kdy jdeme spát. Není nic horšího, než si jít lehnout do postele a například si číst s osvětlením, které má vyšší chromatičnost světla okolo 4 000 Kelvinů – tedy jako většina běžných žárovek. Tvorba melatoninu se téměř zastaví a vy najednou nebudete pociťovat únavu. Nebudete moct usnout a navíc váš spánek nebude příliš kvalitní. Věřte, že na světle do ložnice záleží víc, než si myslíte.

Lustry do ložnice nebo jiný typ osvětlení?

Na samotném typu osvětlení až tak nezáleží, důležitá je žárovka a její chromatičnost. Nejlépe uděláte, pokud si pořídíte LED žárovky s chromatičností do 3 000 Kelvinů. Potom už je jedno, jestli zvolíte jako osvětlení lustry do ložnice, protože se vám líbí, nebo jiný typ svítidla, například LED stropní panel. Jestliže máte vysoké stropy, mohou být lustry do ložnice vhodným řešením, protože opticky snižují stropy. Naopak pokud máte už tak nižší stropy, například vlivem rekonstrukce, potom lustry do ložnice nedoporučujeme.


Potřebujete tip na osvětlení do ložnice? Podívejte se, jaké osvětlení je právě trendy, poradíme vám.

Nezapomeňte na vedlejší osvětlení

Vhodné je mít v ložnici nejen centrální osvětlení, například díky lustru nebo LED panelu, ale neměli byste zapomenout také na sekundární osvětlení. Doporučujeme, aby měl každý své malé osvětlení na nočním stolku. Je to praktické a pokud zvolíte opravdu slabé osvětlení, nemusí to ani druhého rušit nejen při spánku, ale ani během usínání. Vy si můžete třeba pohodlně číst. Stejně tak je takové osvětlení vhodné v noci. Chromatičnost by opět měla být do 3 000 Kelvinů a intenzita světla velmi slabá.

Podobné články

Tagy

Sdílet článek