Podle čeho vybírat hypotéku na bydlení

Oct 13, 2014 by

Podle čeho vybírat hypotéku na bydlení

U hypotéky na bydlení je asi nejdůležitějším parametrem úroková míra. Na její výši totiž závisí, kolik vlastně přeplatíte, tedy jaké budou vaše náklady na úvěr. Kromě toho je ale důležitá také doba, po kterou je úroková míra fixována. Jestliže ale chcete určit, jaká doba fixace je výhodná a jaká ne, budete si muset nastudovat určité ekonomické prognózy a analýzy.

Význam fixace a její standardní hodnoty

Někdy lidé přesně nechápou význam fixace úrokové sazby u hypotéky a neví, jaký přístup by k ní měli zaujmout. Abyste si zvolili tu nejlepší hypotéku, bude třeba, abyste mysleli ekonomicky. Je třeba prozkoumat publikované výhledy analytických institucí. Předpokládá se, že cena peněz (a tím pádem úroková sazba) bude klesat? Pak byste si mohli vzít hypotéku s kratší fixační dobou, protože budete časem moci využít výhodnějších podmínek.

V současné době je ale situace taková, že jsou hypotéky v podstatě nejlevnější, jak jen mohou být. Proto se obecně doporučuje následující postup: vyberte si hypotéku s co nejnižší úrokovou mírou a s co nejdelší dobou fixace. Časem totiž může dojít ke vzniku turbulencí na finančních trzích, respektive k zopakování finanční krize, takže byste si již takto výhodně půjčit nemohli. Vytěžte tedy z aktuálních hypotečních sazeb maximum.

Běžné úrokové sazby u hypoték se pohybují okolo tří a půl procenta, nicméně výjimečně můžete narazit i na super výhodnou sazbu nižší než tři procenta. Například mBank nabízí takzvanou mHypotéku s úrokovou mírou 2,49 procent – tato hladina je však platná jen při využití dalšího finančního produktu od mBank, konkrétně v tomto případě pojištění. Fixní úroková sazba pak startuje na 2,64 procentech. Konkrétní nákladovost si však budete muset vypočítat sami podle vaší konkrétní situace – úrokové sazby se totiž liší podle podílu výše úvěru a kupní ceny nemovitosti.

Pochopitelně platí, že čím méně si na váš byt či dům vypůjčíte, tím výhodnější to pro vás bude, přičemž to platí jak co do absolutních hodnot, tak i pokud hovoříme právě o zmíněném poměru. Banka má totiž s klesajícím podílem úvěru na ceně nemovitosti větší jistotu, že se jí peníze, které vám půjčí, beze zbytku vrátí i v případě, že hypotéku nebudete moci splatit.

Podobné články

Sdílet článek