Pěstujeme azalky

Jul 4, 2017 by

Pěstujeme azalky

Existuje více než tisíc druhů azalek a to vyšlechtěných druhů i těch co najdeme v přírodě volně. Některé druhy byly dokonce vyšlechtěny i u nás. Jsou to například azalky z druhu Vltava, Sázava nebo třeba Humoreska.

Azalka zahradní

Azalky v minulosti patřili k velmi oblíbeným květinám. V domácnostech, kde dnes již topíme ústředním topením, se jim však příliš nedaří. Azalky totiž potřebují spíše chlad a vlhko, což zapříčinilo ústup těchto květin v bytech před těmi odolnějšími. Nejlepší je umístit azalky do zimní zahrady, kde se netopí. Azalka zahradní a kterákoli jiná patří do čeledi rododendronů tedy do čeledi vřesovcovitých stejně jako vřes. Pěstujeme je stejně. Velikost této rostliny může bát různá, od těch nejmenších rozměrů až po ty vrostlé a silné.

Azalka a pěstování

Jak už bylo řečeno, azalky potřebují vlhko a chlad. Aby tedy mohly krásně rozkvést, je třeba jim dopřát teplotu okolo 15 stupňů Celsia. Ve chvíli, kdy bude teplota pod 15 stupňů, bude růst azalka jen vegetativně. Co se týká vlhkosti, rostlina potřebuje dostatek vláhy, avšak tolik, aby nedošlo k přemočení kořenových balů. Takže přiměřeně a zalévat měkkou odstátou vodou.  Kořenový bal by neměl vyschnout, jinak je rostlina ztracená. Azalky ať už v květináči pěstované nebo volně vyžadují také dostatek světla, ale ne přímé sluneční paprsky.

Doba květenství

Obvyklé období, kdy azalky kvetou, je od prosince do dubna i déle. Květy jsou jednoduché nebo v různých barevných variacích. V období kvetení je obzvlášť nutná každodenní zálivka. Po odkvětu se nejdelší výhonky sestřihnou a v případě potřeby i celá rostlina přesadí. Při přesazování je nevhodnější zemina určená přímo pro azalky a dáváme taky samozřejmě pozor, abychom neporušili kořenový bal. Pokud je možnost, přeneseme azalku na polo stinný záhon a pravidelně zaléváme. Nejlepším obdobím pro množení je hlavně léto, v bytových podmínkách se to ale příliš nedaří. Více najdete v magazínu nasezahrada.com.

Podobné články

Sdílet článek