Výhody a nevýhody dřevostaveb

Aug 21, 2014 by

Výhody a nevýhody dřevostaveb

K dřevostavbám mají lidé nedůvěru. Jde totiž o něco nového, na co nejsou zvyklí. V zahraničí mají dřevostavby delší tradici a patří k oblíbeným druhům bydlení. Nehodí se ovšem pro každého a do všech podmínek. Pojďme si výhody a nevýhody dřevostaveb blíže představit. Ukážeme si, jaké stavby jsou vhodnější pro alergiky, v jakém domě ušetříte za topení a jak dlouho vám vůbec dřevěné bydlení vydrží.

Základní výhody dřevostaveb

Jednou z prvních výhod je snadná realizace a mimoto i rychlá. Při stavbě dřevostavby se totiž díly nachystají předem a vše se dává dohromady na místě stavby, jde o tzv. prefabrikaci. Navíc díky suché výstavbě můžete stavět celoročně a nemusíte stavbu v zimním období přerušovat. Další výhodou je, že dřevostavby nejsou náročné na energii, tudíž si můžete náklady na vytápění odložit bokem na něco, co budete potřebovat. Co se konstrukce týče, mohou být stavby ze dřeva postaveny stejně, jako ty cihelné. Díky dřevu jsou tyto stavby vhodné i pro alergiky, jelikož to dokáže odebírat nebo uvolňovat vlhkost v návaznosti na klima. Dřevostavby jsou navíc i šetrné k životnímu prostředí.

Nevýhody dřevostaveb

Určitě vás napadne, že dům ze dřeva musí mít menší odolnost a životnost než standardní cihlový. Máte pravdu, a to i přesto, že se stále zlepšuje technologie a tyto stavby jsou odolnější, v případě kalamit (jako je vichřice, požár, povodně, atd.) vydrží přece jen více cihlová stavba. U dřevostaveb bohužel dochází rychleji k technickému znehodnocení, než u cihlových staveb, jelikož je dřevo přírodní a méně odolný materiál, který je náchylný na klimatické vlivy. Krom toho může dřevo také rychle plesnivět, obzvláště jestliže nejsou dodržovány určité podmínky. Může nastat problém i s přenosem obtěžujícího zvuku mezi místnostmi a z vnějšího okolí, jelikož dřevo není zrovna nejvhodnějším zvukovým izolantem. V dřevostavbách tak můžete přijít o část svého soukromí.

Podobné články

Sdílet článek