Vazníky se styčníkovou deskou mají v dnešní době zelenou

Jul 13, 2021 by

Vazníky se styčníkovou deskou mají v dnešní době zelenou

Střecha je základem každého typu nemovitosti, o tom není žádných pochyb. Ještě, než dojde k položení finální krytiny na rodinný dům nebo průmyslový objekt, je zapotřebí vytvořit patřičné zázemí. V současné době už to nemusí být pouze klasické krovy, ale i vazníky se styčníkovou deskou mnohdy označované jako příhradové vazníky. Právě jim se budeme podrobněji věnovat. Pokud tedy stojíte před realizací nemovitosti nebo samotné střechy, toto téma vás bude jistě zajímat.

Co jsou to vazníky se styčníkovou deskou?

Ve své podstatě se jedná o vodorovné, šikmé a svislé dřevěné prvky, které tvoří základ střechy. Ta nejčastěji nabývá podoby trojúhelníku. Díky dnešním technologiím a know-how to však není podmínkou. Jednotlivé prvky jsou pak spojeny styčníkovými deskami. Konstrukce tohoto typu tedy odpovídá výslednému názvu.

Vazníky se styčníkovou deskou nachází bohaté upotřebení napříč všemi druhy staveb. Nejsou určeny pouze pro rodinné bydlení, ale také pro komerční segment. Zde je několik příkladů užití, které to dokazují.

  • Rodinné domy
  • Administrativní budovy
  • Obchody
  • Školy
  • Průmyslové a skladové haly
  • Zemědělské objekty
  • Sportovní haly a jiné

Výhody střešních vazníků

Asi jako většina těch, kdo nemají zkušenosti s vazníky si pokládáte jednu důležitou otázku. V čem je tato technologie výstavby lepší nežli klasické krovy? Střešní vazníky mají bezpočet výhod, s nimiž vás postupně seznámíme v následujících řádcích.

Jedním z velkých kladů oproti krovům je úspora dřevěného materiálu. Navíc, střešní vazníky umožnují realizovat různé tvary střech, takže ani v tomto směru nebudete omezeni. Variabilita je tedy na místě. Ostatně, rozpětí samotných vazníků může dosahovat až třiceti metrů. Ve prospěch vazníkové střechy hovoří i přesnost jednotlivých prvků, které jsou tvořeny strojní výrobou. Oproti klasickému krovu se však můžete setkat i s řadou dalších benefitů.

  • Mnohem kratší doby dodání nezbytného materiálu.
  • Rychlejší je také výsledná montáž.
  • Jednoduchost celého systému spojená s nižší cenou.

Pravdou zůstává, že střešní vazníky mají nižší hmotnost na jeden metr čtvereční. S pomocí celého systému je pak docíleno vytvoření nejenom střechy, ale také stropu. Tzn., že je jeden stavení prvek zahrne obojí.

Mají vazníkové střechy nějaké nevýhody?

V rámci komplexnosti je samozřejmě vhodné zmínit se také o nevýhodách těchto střech. V tomto směru vás ovšem potěšíme, protože jediným záporem může být snad limitující rozpětí do třiceti metrů. Jakékoliv jiné neduhy vazníků budete hledat pouze stěží. Padnout by měla pouze zmínka o tom, že tyto konstrukce je obvykle třeba doplnit protipožárními podhledy.

Profesionální výroba na míru

V okamžiku, kdy se rozhodnete pro tento typ konstrukce, měla by vás primárně zajímat výroba vazníků. Vsadit musíte na zkušené profesionály z oboru, s nimiž půjde kvalita, preciznost, odbornost a přijatelná cena ruku v ruce. Právě zkušení specialisté vám garantují přesný statický návrh pro váš typ nemovitosti. A je jedno, zda půjde o střechu sedlovou, valbovou, obloukovou, stanovou či jinou. Výjimkou dokonce nejsou ani nástavby na panelové domy.

Výroba vazníků započala ve Spojených státech amerických a posléze se úspěšně rozvinula také u nás v České republice. Proto volte specialisty, kteří svému oboru dokonale rozumí a díky individuálnímu přístupu vám vytvoří střešní konstrukci šitou na míru. Tak co, už víte, zda budete investovat do klasických krovů nebo se raději rozhodnete pro novodobé vazníky se styčníkovou deskou? Výše uvedené řádky hovoří určitě za vše. Střešní vazníky jsou zkrátka hudbou budoucnosti.

Podobné články

Tagy

Sdílet článek