Renovujeme podlahy

Sep 10, 2018 by

Renovujeme podlahy

Podlahy jsou nejzatíženější částí domu nebo bytu a jsou nedílnou součástí našich domovů. Udržovat podlahu v dobrém stavu je není vždy jednoduché, ale je to nezbytné pro dlouhodobou životnost. Pokud máme například starou podlahu a nechceme ji zrovna měnit hned za novou, je tady také možnost její renovace. Téměř každou podlahu totiž zrenovovat lze, a proto než se rozhodneme pro radikální řešení, zeptejme se raději odborníka na to, zda tu vaši podlahu nelze zrenovovat.

Renovace podlahy s firmou nebo svépomocí

Renovovat podlahu není zas tak složité, nicméně je to spíše práce pro odborníka. Ne vždy se nám totiž podaří dílo přesně tak, jak bychom si představovali a navíc mají profesionální firmy mnoho zkušeností a přesně ví, jak na to. Co vlastně budeme potřebovat a také je nutné zjistit, v jakém stavu stará podlaha je. Technik odpovídající firmy nám nejdříve stav poškození podlahy odborně posoudí a pak navrhne možné řešení renovace podlahy.

Renovace dřevěné podlahy

Máme – li na chalupě starou dřevěnou podlahu, která by potřebovala již vyměnit nebo opravit, věřme, že máme jednu z nejkvalitnějších podlah vůbec. Výměna takové podlahy je nutná snad jen v případě náznaků hniloby nebo červotočů. Dřevěná podlaha se dá dobře a kvalitně zrenovovat a navíc nám ušetří nejen finanční prostředky, ale také čas a spoustu práce. Každá odborná firma si s takovou podlahou dobře poradí.

Čím začít?

Nejdříve se musejí opravit všechny spáry, díry i mezery mezi jednotlivými prkny. Dá se dobře opravit i tzv. vrzání podlahy nebo nějaké to prošlápnutí. Podlahářský tmel slouží k zacelení různých mezer, spár a dírek, které se během užívání podlahy vyskytly. Po důkladném zaschnutí je třeba celou plochu podlahy v rámci renovace podlahy dokonale vybrousit. Musíme dát pozor na celoplošné broušení, které je nutné provádět souměrně, neboť hrozí podbroušení a mohou vzniknout nerovnosti nebo dokonce důlky. To vše ale dokonale ovládají odborníci z firem, které se renovacemi podlah zabývají. Vybroušená podlaha klesne zhruba o 2 mm a dostane úplně novou strukturu i vzhled.

Další etapa renovace podlahy

Pokud máme podlahu dokonale vybroušenou, bez viditelných nerovností, je nutné celou plochu dobře vysát. Prach z broušení se usazuje všude a pokud jej dobře neodstraníme, v poslední fázi se může stát naším nežádoucím společníkem. Firmy disponují moderními prostředky nejen pro kvalitní broušení a vysávání, ale v poslední etapě musíme podlahu dobře ošetřit a zde firmy mají k dispozici leštící a voskovací stroje. Podlaha se pak totiž musí

navoskovat a poté přeleštit. Dřevo dostává tak úplně jiný vzhled. Nejpoužívanějším ošetřením renovované podlahy je lakování. Taková podlaha je pak jednodušší na údržbu, ale po aplikaci laku je vhodné podlahu použít a plně zatížit až po 2 až 3 dnech.