Pusťte se do vybudování vlastní terasy

Jul 12, 2017 by

Pusťte se do vybudování vlastní terasy

Léto je tu a společně s ním i ideální příležitost k trávení času venku. A kde jinde bychom si to v domácím prostředí užili lépe než na vlastní terase. Pokud ji ještě nemáte vybudovanou, pusťte se do práce. Nemusí to být vůbec tak složité. Zejména tehdy, pokud jako hlavní konstrukční materiál využijete dřevo, které navíc vytvoří na terase skutečně harmonickou atmosféru dokonale propojenou s přírodou.

Terasa z terasových desek nevyžaduje náročné stavební práce

Na konstrukci terasy budete potřebovat dřevěné hranoly a terasové desky. Před tím bude však ještě potřeba dostatečně zpevnit podklad, postačí dostatečně zhutnit štěrk a plochu vyrovnat. Pak na ní postavit základní terasovou konstrukci z hranolů. Ty umísťujte 40 až 60 centimetrů od sebe. Jejich rozměry zvolte podle rozměrů vaší naplánované terasy. Ideální je pokládat dvě řady hranolů. Jeden vertikální a jeden horizontální. Druhá řada hranolů fixujte o ten první, nejlépe šrouby. Nezapomínejte na ošetření dřeva hranolů lakem či olejem.

Po vytvoření konstrukce lze pokládat podlahu na terasu, kterou tvoří dřevěné terasové desky. S jejich kladením začněte od kraje terasy tak, aby byly terasové desky orientované kolmo na vstup na terasu. Desky o hranoly fixujte, opět je to nejlepší klasickými šrouby. Vždy použijte dvě a dvě na každý kraj desky. Po položení celé terasy desky na terase opět ošetřete lakem či olejem. Lak dodá terase lesk, olej spíše zachová původní vzhled dřeva.

Čas na doladění detailů

Pokud je plocha terasy hotová, přicházejí na řadu detaily. Pokud máte rádi dřevo, můžete si jím obložit část stěny domu, která tvoří terasu. Využít k tomu můžete například tatranský obklad, se kterým to bude asi nejjednodušší. Rovněž si k terase můžete vybudovat přístupové schůdky ze zahrady nebo například vhodné zastřešení. Pergolu, případně levnější alternativu ve formě markýzy.

V případě, že je terasa položena oproti okolí o něco výše, je vhodné myslet i na bezpečnost terasy. Tedy její obvod oplotit tak, aby si pádem z ní nepřivodili úraz zejména děti. Nemusíte hned kupovat drahé oplocení, ale se šikovnými rukama si ze dřeva vyrobit vlastní, přesně takové, jaké se maximálně hodí k terase. Potřebovat k tomu budete opět dřevěné hranoly, tentokrát ale tenké, a laty na plot. Výsledek nejenže zvýší bezpečnost terasy, ale i výrazně zatraktivní její estetickou stránku.

Podobné články

Sdílet článek