Pokládka podlahy z vinylu

Feb 10, 2020 by

Pokládka podlahy z vinylu

Jestliže máme v plánu rekonstrukci domu nebo bytu, nesmíme zapomenout také na podlahu, která je nejdůležitější a zároveň nejzatíženější částí domu. Měli bychom tomu věnovat pozornost a nic neponechat náhodě. Podlaha nám to jistě nejednou vrátí. Jak tedy vybrat podlahu, která bude sloužit po několik generací a budeme ji moci použít téměř do všech místností v domě?

Výběr podlahy – pokládka vinylových podlah

Na trhu máme dnes široký sortiment podlahových krytin, které se hodí nejen do kuchyně, ale zároveň i do obývacího pokoje, které dobře odolávají vlhkosti a máme na výběr také široký sortiment designu a barevných kombinací. Ne ovšem každá podlaha je vhodná například do koupelny nebo na chodbu. Tento fakt musíme určitě zohlednit, pokud chceme, aby nám podlaha vydržela několik let.

Pokládka dřevěné podlahy – pokládka vinylových podlah

Po mnoho staletí se dřevěné podlahy používají v domech a našich domácnostech, protože jsou to nejpevnější podlahy vůbec a mají své charakteristické vlastnosti dřeva, které postrádají jiné druhy podlah. Navíc  jsou také šetrné k životnímu prostředí a mají příznivý vliv na naše zdraví. Je nutné používat suché dřevo, ale ne úplně vysušené, protože přesušený nebo vlhký materiál způsobí, že se podlaha během používání prohne. Celý povrch desky musí být rovný a velmi hladký, bez třísek, trhlin a samozřejmě bez plísní. Pro pokládku je vhodné použít upravenou desku, která nevyžaduje následné broušení. Nejvhodnější je cedr, borovice, smrk a modřín. Pro podlahu v dětském pokoji je nejvhodnější  osika, dub nebo olše, mají originální texturu a vyznačují se vysokou pevností. Pokládka dřevěné podlahy je obvykle na betonovém podkladu nebo dřevěném roštu. Samozřejmě musíme mít podklad rovný a hladký. Nesmíme zapomenout, že dřevěné podlahy se nemají moc rády s vlhkostí a tak umístění takovéto podlahy do koupelny není zrovna ideální, pokládka vinylových podlah.

Pokládka vinylové podlahy – pokládka vinylových podlah

Další možností, jak renovovat podlahu je pokládka vinylové podlahy, která se nejvíce osvědčí na chodbách, v kuchyni a v koupelnách. Vlhkost jí totiž nijak neuškodí, ba naopak je proti vodě a vlhkosti velmi odolná. Vinylové podlahy jsou docela populární. Základem výroby je speciální syntetický materiál – polyvinylchlorid. Tento materiál je velmi odolný vůči vlhkosti, mechanickému poškození , je trvanlivý a na trhu se můžeme setkat se širokou škálou barevných kombinací a vzorů.

Pokládka takovéto podlahy, pokládka vinylových podlah,  spočívá v celoplošném lepení nebo zaklikávacím způsobem stejně jako u klasické laminátové plovoucí podlahy. Pokládka celoplošným lepením se provádí tak, že je třeba nejdříve očistit povrch od nečistot, vyrovnat povrch v případě, že není rovný a pak už jen stačí nanést speciální lepidlo, které se pomocí válečku rozetře po celém povrchu podkladu. Následně se laminát rozprostře na podklad a vyhladí. Tady můžeme použít opět speciální válec, který je k vyhlazování určený nebo lze použít i korkovou destičku s jejíž pomocí můžeme spolehlivě  vyhladit nejen nerovnosti, ale odstranit i vzduchové bubliny. Vinyl představuje na trhu také samolepící dílce, které mají na spodní straně lepící plochu. Ta je opatřena ochrannou fólií a po sejmutí fólie můžeme jednotlivé díly nalepit na očištěný podklad. Poslední možností pokládky vinylu je již zmíněný zaklikávací způsob, který je téměř totožný se způsobem pokládky laminátové plovoucí podlahy, pokládka vinylových podlah.

Podobné články

Tagy

Sdílet článek