Na co si dát pozor při koupi bytu

Oct 13, 2014 by

Na co si dát pozor při koupi bytu

Koupě bytu vás nestojí jen peníze, ale i čas. Musíte si zajistit financování, vyhledávat vhodné nabídky a ověřovat kvalitu daných jednotek. Není nijak neobvyklé, že nákup nového bydlení trvá i více než jeden rok.

Ne každý ale ví, že existuje několik základních principů, které koupi bytu podstatně zjednoduší a přispívají k eliminaci souvisejících rizik. V tomto článku si je rozebereme a vy tak budete schopni lépe:

  • Určit reálnou hodnotu bytu
  • Prozkoumat kvalitu bytového domu
  • Vyřešit financování

Jak ohodnotit byt?

Doporučujeme vám na koupi bytu nahlížet jako na investici. Ty by měly být co nejlikvidnější. V pojetí bytu to tedy znamená, že si budete chtít pořídit takovou jednotku, která se bude nacházet na atraktivním místě a bude mít populární schéma – tedy například 2+kk. Cílem je zajistit snadnou prodejnost. Sice možná takový byt bude o něco dražší, než některé atypické varianty v horších lokalitách, ale snadno ho v případě potřeby udáte a získáte zpět peníze, které jste do jeho pořízení vložili. To oceníte například tehdy, pokud se budete chtít přestěhovat někam jinam. Za atraktivní byt se nebojte trochu připlatit.

Je bytový dům kvalitní?

Při stanovování hodnoty bytu nejde jen o prozkoumání samotné bytové jednotky, ale i o nahlížení na bytový dům jako celek. Při hledání ideálního bytu jsme například narazili na nabídky, které byly na první pohled zajímavé, ale ukázalo se, že dolní část domu trpí vlhkem, což bylo způsobeno jak umístěním pod vyvýšeninou (ze které se stahovala voda dolů), tak i špatně provedeným odizolováním. Nájemníci se navíc nebyli schopni dohodnout na provedení potřebných úprav, takže kupec bytu v takovém domě se vystavuje potenciálnímu riziku poklesu hodnoty jeho investice, k čemuž došlo v případě, že se tyto problémy nepodaří eliminovat.

Jak financovat koupi bytu?

S výběrem hypotéky vám může pomoci internet, který vám umožní získání přehledu o aktuální situaci na finančním trhu. V současné době jsou úrokové míry na historicky rekordně nízké úrovni, proto vám doporučujeme zvolit hypotéku s co nejnižší sazbou a co nejdelší dobou její fixace, protože se v nejbližší době neočekává žádný další pokles úrokových měr.

Podobné články

Sdílet článek