Ložiska jako nepostradatelná součást mnohých zařízení

Jun 11, 2019 by

Ložiska jako nepostradatelná součást mnohých zařízení

Ložiska jsou prvkem, se kterým se setkáte na každém kroku, a to především v podobě nejrůznějších zařízení. Jde o produkt snižující tření při otáčivém pohybu nejrůznějších strojních částí. V závislosti na tom, o jaký typ stroje či zařízení jde, jsou využívána ložiska odlišného charakteru.

Na trhu jich pochopitelně existuje velká spousta. Jsou to velkorozměrná ložiska, ložisková tělesa, ložiska do vysokých teplot, ale také valivá ložiska a lineární technika. A právě dvěma posledním uvedeným kategoriím se budeme věnovat trochu podrobněji.

Něco více o valivých ložiskách

Valivá ložiska fungují na principu smykového tření. Jednotlivé elementy jsou zasazeny mezi vnitřním a vnějším kroužkem, kde je pro ložiska utvořena odpovídající drážka. Takové technické provedení se pojí především s nízkými ztrátami, možností vyššího zatížení, otáček a teplot, včetně celkové spolehlivosti. Potěšující je pochopitelně i poměrně dlouhá životnost kvůli nepatrnému opotřebení. A pokud dojde k jejich poškození, není nic složitého je vyměnit.

Novodobá valivá ložiska nabývají nejrůznějších podob. Nejčastěji jsou to kuličková ložiska, válečková ložiska, soudečková ložiska, kuželíková ložiska, jehlová ložiska a kladky.

Při aplikování valivých ložisek pochopitelně musíte počítat i s negativními stránkami těchto výrobků, jež jsou dány charakterem provedení. Například to, že valivá ložiska trochu hůře snáší nárazy a netlumí vibrace. I díky tomu jsou používána pouze na konkrétních místech, kde vás žádná z těchto věcí neomezí.

Lineární technika

Valivá ložiska pochopitelně nejsou tím jediným, s čím se můžete na trhu setkat. Velice osobitou kapitolou samou o sobě je lineární technika. Ta se dělí na dva typy provedení. Je to kuličkové lineární vedení a válečkové lineární vedení.

Například u kuličkového provedení je základem takových výrobků především velký počet kuliček dotýkajících se drah ve čtyřech bodech. Obojí vyhotovení se vyznačuje vysokou mírou spolehlivosti a stability při dlouhodobém a náročném provozu. Na rozdíl od valivých ložisek, lineární technika může být vystavována také větším nárazům nebo vibracím.

Ve prospěch lineární techniky hovoří ještě velká přesnost a plynulý chod. Spolehnout se můžete i na zvýšenou tuhost. Díky tomu mají značné uplatnění v konkrétních oborech.

Do lineárního vedení lze zahrnout i kuličková pouzdra. Jde o kluzná ložiska zasazená ve speciálním pouzdře.

Výkresová ložiska šitá na míru

Vzhledem k tomu, že na trhu vzniká přemíra nejrůznějších strojů, mohou nastat situace, kdy si jednoduše nevystačíte se základní nabídkou nejpoužívanějších ložisek. V takový okamžik přichází na přetřes výkresová ložiska, jejichž tvorba je prováděna individuálně dle konkrétního přání zákazníka. Jde o kategorii speciálních ložisek vyráběných pro dané aplikace.

Taková ložiska vám nezhotoví kdejaký výrobce. Oslovit musíte specialisty na trhu, jež svému oboru dokonale rozumí, pyšní se letitými zkušenostmi a mají pestré produktové portfolio. Jestliže poptáváte kvalitní ložiska značek ROLLWAY, MTK, IKO, McGRILL, HFB, ROLLIX, BECO nebo AWT, máme pro vás tip na dodavatele, který má mimo jiné i zavedený systém jakosti dle příslušných norem.

Jedná se o společnost AWS Valivá ložiska spol. s r.o., která deklaruje vysokou jakost a spolehlivost dodávaného sortimentu. Právě u tohoto specialisty si dopřejete nadstandardních služeb, 27 let zkušeností v oboru, odbornosti a individuálního přístupu. U něj máte možnost zakoupit ložiska libovolného typu, jež budou vašim potřebám vyhovovat do nejmenšího detailu a splní vaše náročná očekávání na výbornou.

Podobné články

Tagy

Sdílet článek