Koupě bytu v družstevním vlastnictví

Oct 7, 2014 by

Koupě bytu v družstevním vlastnictví

Družstevní bydlení má mnoho výhod – nemusíte mít tolik starostí, jako v případě osobního vlastnictví bytu, a také vás jeho pořízení nemusí stát tolik peněz. Pochopitelně se ale zbavíte i určité svobody, což poznáte, pokud budete chtít provádět úpravy části bytu. Jak ale vlastně probíhá koupě bytu v družstevním vlastnictví a na co byste si měli dát pozor? Hlavní komplikace na vás čekají v oblasti financování.

Záludné financování koupě družstevního bytu

Při pořizování bytu v družstevním vlastnictví čelí kupci (ve srovnání s nákupem běžného bytu v osobním vlastnictví) velkým problémům s financováním. Není totiž možné ručit členstvím v družstvu, byť má pro vás tento status nepopiratelnou hodnotu. Počítejte tedy s tím, že máte v zásadě jen tyto tři možnosti:

  • Nevyužijete služeb banky
  • Za hypotéku se zaručíte jinou nemovitostí,
  • Využijete takzvanou předhypotéku

První možnost si může dovolit jen málokdo. Než si našetříte na byt, bude vám to při průměrné mzdě trvat řadu let. Nejedná se tedy o moc častý způsob financování pořízení družstevního bytu, stejně jako je tomu ale i u druhé varianty, která vyžaduje, abyste v momentě sjednávání hypotéky již disponovali bytem, domem nebo alespoň pozemkem, kterým byste mohli ručit. Pro většinu lidí je tak schůdná pouze poslední možnost – kombinace předběžné a standardní hypotéky. Jde však zároveň o nejzáludnější způsob financování družstevního podílu.

Jak funguje předhypotéka?

Pomocí předběžné hypotéky získáte prostředky na nákup bytu v družstevním vlastnictví. Její nevýhodou však je, že je podmíněna následným převodem bytové jednotky do osobního vlastnictví, aby bylo možné přejít na standardní hypotéku. To navíc musí být provedeno velice rychle. Je to žádoucí s ohledem na krátkodobost předhypotéky (banky ji poskytují jen na maximálně 12 až 24 měsíců) a na její velkou nákladovost. Předem si tedy musíte být jisti, že bude možné byt vyvést z družstva v požadované lhůtě, a současně o tom musíte přesvědčit i vaši banku. Následné standardní hypotéka pak již bude výhodnější (splátky budou nižší a nepřeplatíte tolik na úrocích), protože za ni budete ručit bytem.

Podobné články

Sdílet článek