Jak udržovat matraci, aby co nejdéle vydržela?

Dec 2, 2019 by

Jak udržovat matraci, aby co nejdéle vydržela?

Pořídili jste si novou matraci, která nebyla zrovna levná? V takovém případě byste se o ni měli pořádně starat. Žádná matrace nevydrží věky, ale může vydržet opravdu dlouhou dobu, pokud nebudete podceňovat její údržbu. V současné době roste zájem hlavně o latexové matrace nebo o ortopedické matrace, což není žádná levná záležitost. Proto dejte na nás a starejte se o ni tak, abyste za půl roku nemuseli kupovat matraci další.

Ať už si zvolítelatexovou matraci, zmiňovanou ortopedickou matracinebo zdravotní matraci, v každém případě se o ni dobře a vhodně starejte. Správná údržba a péče jenom prodlužuje životnost matrace a zároveň zvyšuje i její komfort.

Je důležité matraci otáčet a větrat

I když jsou matrace sebevíc prodyšné, nesmíte zapomenout na pravidelné otáčení a větrání matrace. Pokud budete matraci pravidelně otáčet, zajistíte tím rovnoměrné zatížení. Pokud bychom matraci neotáčeli, docházelo by k nerovnoměrnému zatížení, a to především proto, že většina lidí je zvyklá usínat v jedné konkrétní poloze.

Odborníci doporučují otáčet matraci zhruba po měsíci užívání, a to vždycky před spaním. Nikdy ji neotáčejte ráno, jinak nedojde k odpaření vlhkosti, která se v noci na matraci usídlila. A co se týče větrání, vhodné je matraci vyvětrat na čerstvém vzduchu, aby se zamezilo množení roztočů a aby se zamezilo vzniku plísní.

Matraci taky nezapomínejte čistit

Důležité však není jen větrání a otáčení, ale také je velice důležité čištění matrace. Potah matrace vyčistěte vždy ve chvíli, kdy vyměňujete ložní prádlo a prostěradlo. Většina matrací dnes má snímatelný povlak, který stačí hodit do pračky na padesát stupňů, na krátký program. V případě, že nemá vaše matrace snímatelný potah, holt to budete muset udělat ručně. Ale ani to by vás nemělo zastrašit nebo odradit.

Ať už se pustíte do čištění matrace ručně nebo dáte potah vyprat do pračky, nezapomeňte posléze matraci nechat pořádně vyschnout, ideálně na čerstvém vzduchu. Je nutné, aby důkladně proschla, aby se v ní nehromadily zmiňované plísně.

Podobné články

Tagy

Sdílet článek