Domy by měly snížit svou energetickou náročnost, radí odborníci

Nov 2, 2020 by

Domy by měly snížit svou energetickou náročnost, radí odborníci

Jen hrstka lidí myslí ekologicky. I když je pravdou, že v posledních letech se množství lidí myslících ekologicky opravdu výrazně zvyšuje. Bohužel se to stále ještě tolik neprojevuje na statistikách – ty mluví jasně. Jenom Evropská unie, respektive domy na území Evropské unie se ze čtyřiceti procent podílí na celkové spotřebě elektrické energie. Odborníci radí, abychom snížili energetickou náročnost rodinných domů. Naštěstí to není tak těžký úkol, lze to kupříkladu s pomocí rekuperace, tepelného čerpadla nebo s pomocí fotovoltaické elektrárny, na které je dnes možné získat nemalou dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Energetická náročnost rodinného domu by měla klesnout o dvacet procent

Jak již bylo zmíněno, budovy spotřebují až čtyřicet procent energie v Evropě. Podle oborníků bychom se měli snažit snížit tuto energetickou náročnost až o dvacet procent. Na snížení čísla se aktivně podílí vláda každého státu, ale nakonec je to především na občanech, jak se k tomu všemu postaví.

V poslední době se touha snížit energetickou náročnost výrazně podepisuje na české legislativě. A je třeba konstatovat, že se zatím daří jednotlivá nařízení přenášet do praxe. Kupříkladu stavební firmy – ty od nového roku nesmí postavit jiný než nízkoenergetický dům, který by odpovídal požadovaným vlastnostem a kritériím.

Domy s nulovou náročností

Nízkoenergetické domy si však nepleťte s pasivními domy, což jsou domy prakticky s nulovou energetickou náročností. I když je pravdou, že když už lidé chtějí žít ekologicky, volí druhou zmíněnou alternativu bydlení. Tu jim však stát nenařizuje, nízkoenergetické bydlení je však od státu nařízeno.

V České republice nejen, že se musí stavět nízkoenergetické domy, ale kromě toho se občané podporují už zmiňovaným dotačním programem Nová zelená úsporám. Z dotačního programu je možné získat nemalou finanční podporu, která se v případě novostavby může dotknout bezmála půl milionu korun.

Podobné články

Tagy

Sdílet článek